Remo-Land, ul. Drewnowska 47a/6, 91-002 Łódź

Układanie paneli podłogowych Łódź

Panele podłogowe są obecnie jednym z najpopularniejszych wykończeń podłogi Są funkcjonalne i estetyczne, co sprawia, że zdobywają uznanie wśród osób planujących remont czy urządzanie mieszkania. Zarówno w salonie, jak i sypialni, panele wyglądają elegancko, nadając wnętrzu charakter. Ich ogromną zaletą jest ich wszechstronność. Modele o podwyższonej odporności na wilgoć sprawdzają się doskonale nie tylko w tradycyjnych wnętrzach, lecz także w miejscach narażonych na większy kontakt z wilgocią, takich jak korytarze czy kuchnie. O popularności tego wykończenia podłogi decyduje również duży wybór wzorów. Dodatkowo atrakcyjne ceny sprawiły, że panele podłogowe sprawdzają się w wielu pomieszczeniach. Jak prawidłowo położyć panele?

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych wykonuje się bez użycia kleju – to tzw. podłoga pływająca, co oznacza, że nie jest ona trwale związana z posadzką. Tego typu montaż paneli podłogowych przebiega zwykle znacznie szybciej niż montaż przy użyciu kleju, który zaleca się szczególnie przy drewnianych deskach warstwowych oraz panelach winylowych (LVT). Klejenie paneli wymaga zaangażowania profesjonalistów. Bez względu na rodzaj materiału, warto zadbać o odpowiednią izolację podłogową, odpowiednie przygotowanie podłoża oraz stworzenie optymalnych warunków do montażu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Podłoże pod panele podłogowe powinno być suche, czyste i równomierne. Należy usunąć wszystkie resztki farby, kurz i tłuszcz, a w przypadku świeżej wylewki betonowej odczekać, aż całkowicie wyschnie. Wilgotność podłoża sprawdza się za pomocą higrometru lub metody CM, upewniając się, że wynosi maksymalnie 2–3%. Wysuszenie podłoża może zająć około miesiąca, ale warto poczekać, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas montażu paneli.

Jak przebiega montowanie paneli podłogowych?

Docięcie paneli podłogowych to dość “wrażliwy” etap montażu, zwłaszcza przy układaniu paneli zatrzaskowych. W przypadku paneli klejonych wymagających precyzyjnego ściągnięcia i zastosowania ścisków oraz paneli z gumkami dylatacyjno-uszczelniającymi, które należy starannie przyciąć i zamontować w poprzecznych oraz podłużnych rynienkach, to zadanie staje się bardziej wymagające. Nie zapomnijmy odpowiednio rozplanować układanie paneli podłogowych – to istotny aspekt, a montaż wymaga zarówno wprawy, jak i precyzji. Biorąc to pod uwagę, zdecydowanie się na usługi profesjonalnej ekipy jest bardzo dobrym pomysłem. Podczas montażu przyda się profesjonalna gilotyna lub wyrzynarka, które pozwolą idealnie dociąć panele na potrzebny wymiar.

Jak układać panele podłogowe?

Montaż paneli podłogowych rozpoczyna się od lewego rogu z tyłu pomieszczenia, co zapewnia równomierne rozmieszczenie paneli. Panele w pierwszym rzędzie nie powinny mieć ani pióra, ani wpustu, aby można było swobodnie dosunąć je do ściany. Najlepszym sposobem jest dopinanie desek krótszymi bokami. Wprowadzamy pióro jednego panelu we wpust kolejnego, starając się utrzymać kąt około 70 stopni, następnie powoli opuszczamy i dociskamy do podłogi. Kluczowe jest również utworzenie 10 mm szczelin dylatacyjnych za pomocą klinów w miejscach styku paneli z meblami, kaloryferami itp. Po usunięciu klinów można montować pasujące listwy przypodłogowe. Montaż listew przypodłogowych jest ostatnim etapem układania paneli.


Szukasz najlepszego partnera do prac remontowych?